100. GODINA OSNIVANJA MUSLIMANSKE NARODNE ORGANIZACIJE
Znanstveni skup OBILJEŽAVANJE 100. godišnjice osnivanja Muslimanske narodne organizacije (MNO) održan je 02. 12. 2006. godine. Skup je organizirala BNZH i VBNMGZ.
Jubilej je tim značajniji jer je MNO osnovan 03.12.1906. godine u Slavonskom Brodu. Na inicijativu "Alibega Firdusa i prijatelja" održan je sastanak bošnjačkih prvaka iz cijele Bosne i Hercegovine na kojem je formirana Muslimanska narodna organizacija (MNO) – prva politička stranka koja je okupljala Bošnjake i nastojala artikulirati njihove interese, od pitanja vjersko-prosvjetne autonomije do problema državno-pravnog statusa Bosne i Hercegovine. Program Muslimanske narodne organizacije bio je odraz političkih, nacionalnih i ekonomskih prilika u Bosni i Hercegovini za vrijeme austro-ugarske uprave, ali i dosegnute razine bošnjačkog nacionalnog razvoja toga vremena.
Osim događaja kojim je obilježena jedna izuzetno važna godišnjica, dat je i poticaj sistemskom i institucionalnom pristupu još uvijek nedovoljno rasvijetljenoj političkoj i nacionalnoj historiji bošnjačkog naroda, te objektivnom prezentiranju i interpretiranju činjenica koje se tiču političkog i javnog života Bošnjaka.
Izlaganjima su predsjedavali prof. dr. sc. Sead Berberović i prof. dr. sc. Sulejman Čamdžić, a medijator je bio mr. Zlatko Hasanbegović.
Učesnici su bili:
- prof.dr.Šaćir Filandra iz Sarajeva (rad je u prilogu)
- prof.dr. Ivo Goldstein iz Zagreba
- mr. Adnan Jahić iz Tuzle
- dr. Hajrudin Omeragić iz Virovitice
- prof.dr. Adib Đozić iz Tuzle
- mr. Edin Mutapčić iz Srebrenika (rad je u prilogu)
Prof. dr. Husnija Kamberović i prof. dr. Omer Ibrahimagić zbog spriječenosti nisu mogli prisustvovati skupu, ali su poslali svoje radove.
Na skupu su obrađene sljedeće teme:
- geneza i djelovanje MNO;
- karakter i dometi bošnjačke politike za vrijeme austro-ugarske uprave;
- politika i inteligencija u Bošnjaka;
- MNO, MNS i druge političke stranke u BIH;
- bošnjačke političke stranke i nacionalno pitanje do 1945;
- uloga ličnosti u političkom životu Bošnjaka;
- politička kultura Bošnjaka.
Gosti znanstvenog skupa su bili: Predsjedik SDA BiH gosp. Sulejman Tihić i vakif Bošnjackog instituta u Sarajevu, Adil-bega Zulfikarpašić. Skupu su prisustvovali: muftija Ševko ef. Omerbašić, gđa Morana Paliković Gruden (HNS), prof. dr. sc. Mladen Havelka (HSLS), g Željko Zaninović (Grad Zagreb), prof. dr. Rasim Hurum i Alija Hodžić.